الکترونیک

عناصر Passive و Active | تفاوت بین این دو چیست؟

قطعات active و passive چیست؟ - ایکددبه طور کلی دو نوع قطعه الکترونیکی داریم:
عناصر الکترونیکی تشکیل دهنده مدار توسط هادی ها به یکدیگر متصل می شوند و مدار کاملی را تشکیل می دهند.

 • قطعات فعال
 • قطعات غیرفعال

قطعات فعال

یک قطعه active یا فعال ، یک قطعه الکترونیکی است که انرژی یک مدار را تأمین می کند.

نمونه های متداول قطعات فعال عبارتند از:

 • منابع ولتاژ
 • منابع جریان
 • ژنراتور (مانند دینام و ژنراتور DC)
 • انواع مختلف ترانزیستورها (مانند ترانزیستورهای اتصال دو قطبی ، MOSFETS ، FET ها و JFET)
 • دیودها (مانند دیودهای زنر ، دیودهای نوری ، دیودهای Schottky و LED ها)

منابع ولتاژ

منبع ولتاژ نمونه ای از یک قطعه active فعال در یک مدار است. وقتی جریان از ترمینال مثبت منبع ولتاژ خارج می شود، انرژی به مدار می رسد. همانطور که در تعریف یک عنصر فعال وجود دارد، یک باتری همچنین می تواند به عنوان یک عنصر فعال در نظر گرفته شود؛ زیرا به طور مداوم در هنگام تخلیه، انرژی را به مدار می رساند.

منابع جریان

منبع جریان نیز جزو قطعات فعال در نظر گرفته می شود. جریانی که از طریق یک منبع جریان ایده آل به مدار ارائه می شود، مستقل از ولتاژ مدار است. همانطور که یک منبع جریان در حال کنترل جریان شارژ در یک مدار است، به عنوان یک عنصر فعال طبقه بندی می شود.

ترانزیستور

اگرچه به اندازه منبع جریان یا ولتاژ واضح نیست – ترانزیستورها نیز یک جزو مدار فعال هستند. این بدان دلیل است که ترانزیستورها قادر به تقویت توان سیگنال هستند.


قطعات پسیو

یک قطعه Passive یا غیر فعال یک قطعه الکترونیکی است که فقط می تواند انرژی دریافت کند، که می تواند آن را پراکنده، جذب یا در یک میدان الکتریکی یا یک میدان مغناطیسی ذخیره کند. عناصر منفعل برای کار به هیچ نوع قدرت الکتریکی نیاز ندارند.

همانطور که از نام “پسیو” پیداست – دستگاه های غیرفعال افزایش یا تقویت را ارائه نمی دهند. اجزای غیرفعال نمی توانند یک سیگنال الکتریکی را تقویت، نوسان یا تولید کنند.

نمونه های متداول اجزای غیرفعال عبارتند از:

 • مقاومت ها
 • سلف ها
 • خازن ها
 • مبدل ها

مقاومت ها

یک مقاومت به عنوان یک عنصر غیرفعال در نظر گرفته می شود؛ زیرا نمی تواند انرژی را به مدار برساند. در عوض مقاومت ها فقط می توانند انرژی دریافت کنند و تا زمانی که جریان از آن عبور می کند می توانند آن را به صورت گرما پراکنده کنند.

سلف ها

یک سلف نیز به عنوان عنصر غیرفعال مدار در نظر گرفته می شود؛ زیرا می تواند انرژی را به عنوان یک میدان مغناطیسی در آن ذخیره کند و می تواند آن انرژی را به مدار برساند ، اما نه به صورت مداوم. ظرفیت جذب و تحویل انرژی یک سلف ماهیت محدود و گذرا دارد. به همین دلیل یک سلف به عنوان یک عنصر غیرفعال از مدار در نظر گرفته می شود.

خازن ها

یک خازن به عنوان یک عنصر غیرفعال در نظر گرفته می شود؛ زیرا می تواند انرژی را به عنوان میدان الکتریکی در آن ذخیره کند. ظرفیت برخورد انرژی خازن محدود و گذرا است – در واقع انرژی تأمین نمی کند، بلکه آن را برای استفاده های بعدی ذخیره می کند. به این ترتیب از آنجا که هیچ انرژی تأمین یا تقویت نمی شود، جزو قطعات فعال در نظر گرفته نمی شود.

مبدل ها

ترانسفورماتور همچنین جزو قطعات الکترونیکی منفعل است. اگرچه این امر تعجب آور به نظر می رسد؛ زیرا ترانسفورماتورها اغلب برای بالا بردن سطح ولتاژ استفاده می شوند – به یاد داشته باشید که برق ثابت نگه داشته می شود.

وقتی ترانسفورماتور ولتاژ را بالا می برد (یا پایین می آورد)، قدرت و انرژی در سمت اصلی و ثانویه ثابت می مانند. از آنجا که در واقع انرژی تقویت نمی شود – یک ترانسفورماتور به عنوان یک عنصر منفعل طبقه بندی می شود.

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله

electrical boy

امیدوارم مطالب این سایت برای شما مفید واقع شده باشند.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام کامنت ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x